Ako spoznáte, že koncentrovaný prírodný prípravok obsahuje potrebné účinné látky?

Ako spoznáte, že koncentrovaný prírodný prípravok obsahuje potrebné účinné látky?

1. Aké sú legislatívne požiadavky na pravdivú informáciu o prítomnosti účinných látok? Prakticky žiadne. Výrobca musí doložiť len zhodu medzi receptúrou a údajmi na etikete. Vlastne prítomnosť deklarovaných komponentov nikto nekontroluje ani sa nezaoberá ich koncentráciou alebo kvalitou. Takže zákazník je úplne vydaný napospas tvrdením a sľubom výrobcu. No a ako to poznáme z politiky, čím sú košatejšie, tým je to podozrivejšie. Takže je veľmi potrebná opatrnosť u tých, v ktorých rétorike je častým slovom pojem "najlepší, jedinečný, bezkonkurenčný" a ďalšie často používané superlatívy.

2. Ako spoznáte, že koncentrovaný prírodný prípravok obsahuje potrebné účinné látky?

Kvalita a koncentrácie prírodných účinných látok je zvyčajne (nie však vždy) vyjadrená konečnou cenou produktu a úsporným dávkovaním. Nízka cena "prírodného" produktu a vysoké odporúčané dávkovanie poukazujú zjavne na nepatrnú alebo žiadnu prítomnosť deklarovaných, zvyčajne drahých, účinných látok. V prípade éterických olejov to môže byť aj ich nízka kvalita či náhrada syntetickou vôňou. Ceny prírodných kvalitných surovín stále rastú a pri ich správnej účinnej koncentrácii nemožno výrobky držať v nejakej "päťeurovej" cene.

3. Zvláštnou kapitolou v tejto oblasti je módny trend užívanie BIO certifikátov, ktorých získanie a deklarácia má podobný charakter. Je tiež potrebné brať na vedomie takého značenie, lebo v globálnom systéme hospodárenia možno len veľmi ťažko, ak vôbec, odstrániť vplyvy, ktoré úplne čistý prírodný produkt kontaminuje rôznymi rezíduami ( zostatkami), i keď ich snáď bio poľnohospodár sám nepoužíva. Uvidíme, čo v tejto veci prinesie nová úprava v rámci legislatívy EÚ.

4. Samotná koncentrácia je daná spôsobom použitia a odporúčaným dávkovaním. Samozrejme platí rad obmedzení, zvlášť u éterických olejov, ich účinnosť je už vo vysokých riedeniach značná, ale ak musíte vyprázdniť polovicu obsahu do kúpeľa, aby ste vôbec mali nejaký senzorický vnem, potom asi nebude všetko ako byť má. To isté platí na pleťovú kozmetiku, masážne výrobky a iné podobné prípravky.

5. U nás je to tak, že u prípravkov do kúpeľa a sprchy používame zvyčajne 5% koncentrácii silíc a ak sú prítomné extrakty, potom cca 10% tých. U masážnych a telových prípravkov sa to pohybuje okolo 3,5%, pre deti potom cca 1%. Produkty pleťové v bázach krému, gélu či oleje majú potom rozpätie od 1% do 10%, pričom vysoké koncentrácie sú v prípravkoch s minimálnou spotrebou na konkrétne problémy (artritída, psoriáza, zápaly paradontózy a pod). Avšak všetky výrobky obsahujú ďalšie účinné zložky prírodného pôvodu - soľ z Mŕtveho mora, fruktózu, celú škálu rastlinných olejov, prírodné vitamíny a špeciálne zložky, minerálnu vodu. Inými slovami môžeme povedať, že rada produktov obsahuje 100% účinných látok.

Na záver teda Vás chcem povzbudiť, aby ste sa kedykoľvek pýtali na zloženie a koncentráciu prírodných zložiek, pretože Vám to radi a pravdivo zodpovieme. Máme sa čím chváliť.

Želám Vám dobré zdravie

Pavel Jurič