ČLÁNKY » TEHOTENSTVO A POROD

Tehotenstvo a pôrod - ako môže pomôcť nastávajúcim mamičkám aromaterapia

Tehotenstvo je doba nádejí a obáv, radosti i nervozity, poznávanie nových vecí, stavov, rozpoloženie a pocitov. Doba, keď všetci v rodine potrebujú osobitnú starostlivosť a tiež pomoc, ktorú by si mali byť schopní a ochotní poskytovať.

Samozrejme na prvom stupni rebríčku je nastávajúca matka, pretože jej aktuálny stav je "iný" ako obvykle.

Ale naozaj ju nemožno izolovať nejakou zvláštnu starostlivosťou, ako by bola chorá. Jedinečné a prospešné na tomto rodinnom stave nie je len skutočnosť príchodu nového člena, ale tá zvláštna až sviatočná potreba starostlivosti. Môže to byť výborná príprava pre vytvorenie jedinečnej láskyplnej atmosféry, na ktorú sa všetky bábätká naozaj tešia a ktorá jediná je správna.

Ako na to a čo na to aromaterapia?

Atmosféra rodiny sa počas tehotenstva celkom iste zmení a to v mnohých viditeľných aj neviditeľných prejavoch a polohách. Môže to síce vyzerať, že hlavným zdrojom zmien je matka, ale všetci ostatní sú tak trochu aj v "inom" stave a generujú svojím správaním zmeny, ktoré môžu produkovať napätie, stres, obavy .... To nakoniec môže priniesť aj nežiaduci nesúlad a s ním ostych až nechuť k poskytnutiu vzájomnej tak potrebnej pomoci.

Táto pomoc nie je hlavne v slovách, aj keď tie sú veľmi dôležité, ale v dotykoch. Rodiny, kde sa ľudia málo dotýkajú, alebo sú ich dotyky formálne a chladné, majú v tomto období zvláštny problém a atmosféra rodiny môže byť pre matku a dieťa veľkou záťažou. Treba všetkým pomôcť s uvoľnením, nárastom pozitívnych prežitkov, potlačením napätia a stresu.

Tu sa ideálne hodia nádherné vône silíc jazmínu, ruže, santalového dreva, pomaranča a pomarančových kvetov, geránia a harmančeka. Tieto vône je ideálne používať už v hotových výrbkoch, ktoré spolupôsobia synergicky na celý organizmus matky - v kúpeli a masáži. Čím častejšie bude matka používať také výrobky (Feminol, Regeneračný balzam, Osviežujúci balzam), tým viac bude mať rodina dôvodov k spontánnym dotykom a tým menej stresu sa dostaví.

Osobitná kapitola je potom starostlivosť o pokožku a príprava na pôrod. Na denné potieranie proti striám je výborný Regeneračný balzam, zatiaľ čo na masáž hrádze používajte 1% roztok ruže a harmančeka v jojobovom vosku.

Tiež nezabudnite na svoje žily a možný výskyt hemoroidov. Okrem pohodlného ležania na chrbte s nohami a lýtkami položenými na stoličke, si doprajte ľahké potieranie lýtok prípravkami Varixmed a Rutinol z dôvodov prevencie. Na hemoroidy používajte prípravok Gallotin. Všetky tieto výrobky obsahujú silice s okamžitým a hojivým účinkom.

Na každý záver dňa, keď je rodina spolu si doprajte malé aj väčšie masáže navzájom a použite pritom ktorýkoľvek z našich telových olejov či balzamov.

Nezabúdajte tiež na bábätko, aj ono si zaslúži masáž a verte tomu alebo nie, čo upokojuje mamičku, to robí dobre aj bábätku. To Vás potom odmení pokojnou povahou a lepším spánkom. To nie je zlá motivácia čo, oteckovia?