ČLÁNKY » HEMEROIDY A AROMATERAPIA

Hemoroidy (ľudovo hemeroidy) a aromaterapia

V článku si povieme ako na hemoroidy, niekedy nazývané „hemeroidy“. Toto trochu delikátne ochorenie má veľa spoločného s naším „civilizovaným“ životným štýlom. Je spôsobené, okrem tehotenstva, vo väčšine prípadov nesprávnou výživou s nízkym obsahom nestráviteľných zvyškov (vlákniny). Žiaľ, aj mnoho detí už v dojčenskom veku je pod tlakom reklamy a „socialistickej tradície“ napojené na umelú stravu z konzerv. Z nepochopiteľných dôvodov je väčšina matiek presvedčená, že tým dáva svojmu dieťatku to „najlepšie“, ako zaznieva z obrazoviek a učebníc sedemdesiatych rokov. Avšak nie je to pravda.

Organizmus devastovaný už predžutou a takmer predstavenou stravou sa stáva priamo závislým na tomto pohodlí a postupne začína reagovať - ekzémy, alergie, nepravidelná stolica, nadváha, plynatosť, kŕče, poruchy stravovania (anorexia, bulímia), závislosť na sacharóze a fádnej strave bez zložitejšej chuti , zlým vyprázdňovaním, zápchou, hemoroidy (hemoroidy), polypy v hrubom čreve, rakovinou .....

Už na začiatku tohto reťazca udalostí je potrebné rýchlo reagovať, to však býva príliš skoro na to, aby si mamička povedala, že predsa len tá znamenitá starostlivosť z konzervy nebude to pravé. Avšak tu vzniká tá závislosť, s ktorou, ako so všetkými závislosťami, neskôr bojuje oveľa ťažšie, konzervu nahradí oplátka, sušienka, limonáda .....

Originálny symbol stravovania - obilniny, semená, med, „obyčajná“ neupravená voda, ovocie a zelenina v pôvodnom stave. Na tento typ stravy je prispôsobený náš organizmus bez problémov a je trvalým zdrojom energie, dobrého imunitného systému. Je teda zrejmé, že ak organizmus už niečo zaregistruje a povie „tak dosť“, dlho sa pred tým varuje a vzpiera sa, tak ako svedomie, než ho zlomíme. Potom už obyčajne nie je cesty späť, alebo len s veľkými obeťami (prísna diéta, rôzne obmedzenia a strata kvality života). Hemoroidy teda považujme za vážne varovanie pred niečím omnoho horším, ak ich priamy pôvod nie je tehotenstvo či priama dedičnosť.

Ako si teda pomôcť pri hemoroidoch?

Okrem spomínaných stravovacích návykov, ktoré musia často sprevádzať akúkoľvek zmenu (začnite u dojčiat), je tu množstvo prírodných podporných prostriedkov, ktoré nám pomôžu s touto intímnou ťažkosťou. Veľmi účinnými látkami na hemoroidy sú éterické oleje v rôznych kombináciách určené na použitie kúpeľom či vtieraním do postihnutej oblasti. Ideálne sú zmesi s myrhou, kadidlom, harmančekom, borievkou, cyprušteky, spajky či santalom. Z bylinných extraktov odporúčame dubovú kôru, šalviu, rebríček, pyštek, pagaštan konský, hamamel, kostihoj a to vždy v kombinácii s éterickými olejmi a rastlinnými olejmi (olivový, kukuričný).

Tieto produkty môžeme použiť ako zložky na sedacie kúpele a balzam na potieranie. Vonkajšie hemoroidy majú podobný charakter ako kŕčové žily a pôsobia na ne často podobné prípravky. Pri výskyte vnútorných hemoroidov je možné s použitím týchto zložiek a včelieho vosku vyrobiť čapíky. Dbajte na to, aby zmes éterických olejov nepresiahla 1% a bylinného výluhu v mastných olejoch 10%. Tento výrobok si môžete vyrobiť doma, ale dbajte na kvalitu surovín a nenechajte sa oklamať sa samochválou dodávateľov. Poznáte to príslovie o samochvále.

Pri hľadaní odbornej pomoci, je potrebné striasť ostych, ktorý býva častou príčinou zanedbania týchto ťažkostí. Nie je to to jednoduché a tak si pripomeňme, že zdravie stojí za všetky peniaze, aj za dôstojnosť. Ak hľadáte masť na hemoroidy (hemeroidy), odporúčame používať:

Gallotin - prienikové gél na hemoroidy (proti hemoroidom).